top of page
Writer's pictureSandra Brambilla

Uskoro otvorenje međunarodne multimedijalne izložbe „Femininologija/Femininologie 2024.“



Otvorenje međunarodne multimedijalne izložbe „Femininologija/Femininologie 2024.“ održat će se 23. listopada 2024. godine u 19 sati u Arheološkom muzeu u Zagrebu. Izložbu možete pogledati od 24.10. – 10.11. 2024., a nakon zagrebačke izložbe projekt će biti predstavljen i u Gradu Beču (21. 11.2024 – 18. 1. 2025.).


U suradnji s Arheološkim muzejom u Zagrebu i financijskom podrškom Grada Zagreba, ovogodišnji međunarodni multimedijalni izložbeni projekt Femininologija 2024. je primjer uspješne suradnje hrvatskih i austrijskih umjetnica koje su okupile dvije kustosice - Sande Stanaćev Bajzek, autorice „Femininologije“ i Tanje Prušnik, austrijske umjetnice i kustosice.


Suradnja povezuje i dva prijateljska grada - naš Zagreb i Beč, kroz razmjenu umjetničkog iskustva zagrebačkih umjetnica s inozemnim kolegicama – ovaj puta bečkim umjetnicama, promicanjem  i prezentacijom zagrebačkog/hrvatskog stvaralaštva i kulturnih praksi u inozemstvu – u Beču/Austriji. Ujedno, izložba u Zagrebu upoznavanje je zagrebačke javnosti s vrijednostima i suvremenim nastojanjima kretanjima u umjetnosti Austrije i kulture grada Beča.

 

Već deset godina Femininologija mijenja percepciju stvaranjem „zdrave“ i potentne baze tematiziranja i predstavljanja višestrukog identiteta žene, brojnih arhetipova i stereotipova kojima je žena izložena. Njena autorica Sanda Stanaćev Bajzek čini  to pozivajući u ovaj izložbeni projekt eminentne hrvatske i inozemne vizualne umjetnice, koje nerijetko svojim djelovanjem utjelovljuju temeljne ženske i ljudske principe. Oni se kroz složenu morfologiju i interdisciplinaran pristup slici jasno iščitavaju iz njihovih likovnih djela, ukazujući na širinu i bogatstvo umjetničkog djelovanja kojemu žena kao umjetnica nije margina, već nosivi stup.


Ove godine čini to suradnjom hrvatskih i austrijskih umjetnica, kao zajedničkim kustoskim konceptom dvaju žena – moje malenkosti kao njene autorice i austrijske kustosice Tanje Prušnik, uz koautorstvo Vesne Matić, art terapeutkinje koja svojim predavanjima dodatno rasvjetljava fenomen femininologije. A on se ove godine, dvjema izložbama, u Zagrebu i Beču, očitava u djelima osamnaest vizualnih umjetnica.


Devet hrvatskih autorica: Irena Gayatri Horvat, Ivana Ožetski, Koraljka Kovač, Vesna Matić, Consuelo Palma, Lydia Patafta, Mirna Savić, Ksenija Turčić i Nada Žiljak kao hrvatske predstavnice kojima je pridruženo devet austrijskih umjetnica: Stella Bach, Asta Cink, Mela Diamant - Die 4 Grazien (The 4 Graces), Lena Knilli, Ina Loitzl, Sissa Micheli, Tanja Prušnik, Susanna Schwarz i G. Maria Wetter. One tematiziraju vlastiti identitet prolazeći „općim mjestima“ naših civilizacijskih spoticanja – spolnosti, osobnim slobodama, moralom, nametnutim ulogama. Otkrivaju i oslobađaju ženu, prikazujući ju u višestrukosti njezina identiteta, ispravljajući ustaljene (krive) obrasce mišljenja i djelovanja. Jedne su radikalne, istinske aktivistice i feministice, druge su suptilnije, „nježnije žene“. Neke inspiraciju pronalaze u mitskom i arhetipskom, a neke u surovoj suvremenosti, koristeći prostore naše svakodnevice kao odašiljače snažnih emocija i poruka vlastitih promišljanja o odnosima tjelesnog i duhovnog, osobnog i općeg.


Foto: Press

Comments


bottom of page