top of page
Writer's pictureSandra Brambilla

U Zagrebu obilježena 86. godišnjica događaja koji je promijenio tijek povijesti



U zagrebačkoj Kinoteci povodom sjećanja na Kristalnu noć kojom je započeo najveći zločin u povijesti čovječanstva, održano je javno događanje u organizaciji Centra tolerancije Zagreb. Seminar pod nazivom „Povijesni revizionizam, poricanje i iskrivljavanje holokausta“  započeo je panelom „Prošlost u sadašnjosti – razgovor s preživjelima i povijesnim svjedocima“, nakon čega je uslijedio okrugli stol uz pitanja iz publike „Revizionizam u povijesnim narativima o drugom svjetskom ratu“. Za kraj dana koji se održao u okviru serije interdisciplinarnih edukativnih seminara pod nadnaslovom „Antisemitizam, holokaust i stradanja: prošlost u sadašnjosti“ održana je projekcija filma „Poricanje“ redatelja Micka Jacksona.

 

Seminaru su prisustvovali i zamjenik veleposlanika SR Njemačke Andreas Lang, politički tajnik Veleposlanstva Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sj. Irske Andreas Capstack, Veleposlanik Države Izrael Gary Koren, Snježana Šincek ispred Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladihN, Nives Beissman i tajnik Boris Lichtenthal iz Židovske općine Osijek, članovi židovskih općina iz Zagreba te predsjednik Udruge veterana Domovinskog rata i antifašista (VeDRA) Ranko Britvić te nastavnici, profesori i učenici osnovnih i srednjih škola iz Zagreba i Slavonskog Broda. 

 

Panel „Prošlost u sadašnjosti – razgovor s preživjelima i povijesnim svjedocima“ okupio je preživjele holokausta koji su u dirljivom, ali na trenutke i duhovitom razgovoru ispričali svoja vlastita svjedočanstva. Sudjelovali su: povjesničarka umjetnosti Vesna Domany Hardy koja je nedugo nakon rođenja, u holokaustu ostala bez gotovo cijele obitelji, Nevenka Končar koja je kao četverogodišnja djevojčica prošla strahote dječjeg logora u Sisku, Darko Fischer čija je obitelj uslijed ustaških progona ratne godine provela skrivajući se na različitim lokacijama u Budimpešti i Oleg Mandić koji je kao dječak s majkom zatočen u logoru Auschwitz-Birkenau, te ga kao jedan od posljednjih oslobođenika napustio kao jedanaestogodišnjak. Vesna Domany Hardy smatra kako je jako važno slušati priče, ali nije sigurna koliko se uopće danas ljudi, a pogotovo mladi koji su navikli na vrlo kratke sekvence i puno vizualnog mogu fokusirati na dužinu tih priča. „Mislim da je iznimno važno mladim ljudima znati prepoznati činjenice. Naime, u današnjem je okruženju laž postala svemoćna, a svatko misli da je u pravu.. Ipak, ja vjerujem u zdrav razum, u pobjedu zdravog razuma.“ Darko Fischer za kraj panela udijelio je i vrijedan savjet publici. Poručio je da bez obzira na sve, kad god je to moguće, konfliktne situacije i sukobe, rješavaju bez nasilja.

 

Sudionici okruglog stola „Revizionizam u povijesnim narativima o Drugom svjetskom ratu“, hrvatski povjesničari Ivo Goldstein i Goran Hutinec te rumunjski povjesničar Emanuel Marius Grec, istaknuli su kako je povijesni revizionizam po svojim značajkama politički aktivizam, koji nije rezultat znanstvenog istraživačkog rada, već se uvijek iznova aktivira u političkim procesima, ali i kao fenomen izdavačke industrije. Pružili su primjere mitova i ustaljenih revizionističkih pokušaja iskrivljavanja i negiranja povijesnih činjenica te naglasili porast revizionizma u nizu zemalja srednje i istočne Europe u posljednjih desetak godina. Široka zastupljenost revizionističkih stavova vezanih uz karakter NDH, koji u hrvatskom društvu nisu na margini, već nažalost nalaze podršku i u vrhovima vlasti, ozbiljno koče uključivanje Hrvatske u političke i intelektualne tokove europske zajednice naroda, zaključili su na kraju.

 

Projekcija filma „Poricanje“ redatelja Micka Jacksona, premijerno prikazanog na Toronto International Film Festivalu 2016. godine donijela je istinitu priču opisanu u knjizi Deborah Lipstadt „Moj dan na sudu s poricateljem holokausta“. Nakon što je objavio knjigu o poricanju holokausta, engleski pisac David Irving tužio je Lipstadt za klevetu i uništavanje njegove karijere povjesničara jer ga je optužila za namjerno iskrivljavanje povijesnih činjenica. U sudskom postupku njezin je pravni tim morao dokazati da se holokaust stvarno dogodio.

 

„Danas je najvažnije suočavati se s provjerenim činjenicama jer je kultura laži i poricanja sveobuhvatna i svugdje je oko nas. Seminar je bio posvećen obilježavanju Kristalne noći odnosno noći pogroma Židova u nacističkoj Njemačkoj i Austriji koji se dogodio prije 86 godina, 9. i 10. studenog 1938. Dužnost je na društvu, na svima nama, učiniti stvarnim riječi: "Nikada zaboraviti. Nikada više." i da ne ostanu samo prazne parole jer svjedočimo svakodnevnim događajima strašnih ratnih stradanja na Bliskom istoku, u Ukrajini ili pak Sudanu. Zahvalni smo što su nas posljednji preživjeli holokausta, unatoč traumi koju nose sa sobom, u prvom dijelu seminara, nastavili obrazovati dijeleći svoja iskustva, i prije svega svoju mudrost kako bi unaprijedili poštovanje ljudskih prava i potaknuli nas da se nastavimo boriti protiv iskrivljavanja povijesnih činjenica, mržnje i predrasuda. Prikaz povijesnog revizionizma donio je okrugli stol s povjesničarima iz Hrvatske i Rumunjske, a sami kraj programa zaokružen je projekcijom britanskog filma Poricanje kojim je Deborah Liptstadt u sudskom postupku s odvjetničkim timom dokazala da se holokaust stvarno dogodio. Sudska presuda u korist Liptstadt, a potom i snimljeni film, zadali su važan udarac poricanju holokausta.„ izjavila je Nataša Popović, ravnateljica zagrebačke Ustanove Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust.

 

Program je dio serije interdisciplinarnih edukativnih seminara koje pod nadnaslovom „Antisemitizam, holokaust i stradanja: prošlost u sadašnjosti“ Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust organizira od 2020. godine. Program istražuje i nadopunjuje suvremene prakse poučavanja o holokaustu. Od 2020. do 2023. godine održano je 6 seminara i webinara na kojima je sudjelovalo više od 2200 medijskih djelatnika, učitelja i nastavnika i studenata iz Hrvatske, susjednih i ostalih zemalja (webinari). Tijekom godina uspostavljena je suradnja s Agencijom za odgoj i obrazovanje te dio publike seminara koju čine nastavnici dobivaju potvrdu za stručno usavršavanje za poučavanje o holokaustu.

 

Program se provodi uz podršku Grada Zagreba, Veleposlanstva Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske i Veleposlanstva Savezne Republike Njemačke.

 

Foto: Riana Petanjek

Opmerkingen


bottom of page