Salzburg – čarobni grad u koji ćete se zaljubiti na prvi posjet
- Sandra Brambilla
- Feb 23
- 11 min read
Updated: Feb 24

Živopisni grad Salzburg smješten na obalama rijeke Salzach, pravu povijesnu riznicu koja odiše duhom prošlih vremena i oduševljava svojom bogatom arhitekturom, kulturom, prirodnim ljepotama i gastronomijom, posjetila sam na poziv Turističke zajednice Grada Salzburga i u organizaciji tvrtke „Saturn organizacija i promocija“ iza koje stoji njezina osnivačica i direktorica, vrsna organizatorica putovanja u Austriju i zaljubljenica u ovu zemlju Sandra Piro.
Sva godišnja doba, od romantičnih snježnih pahulja koje bockaju lice do sramežljivih sunčevih zraka, pratila su odabranu skupinu medija i influencera na četverodnevnom studijskom putovanju Mozartovim gradom.
Zima kao odabir za posjet glavnom gradu istoimene savezne pokrajine Austrije i četvrtom najvećem austrijskom gradu, nakon Beča, Graza i Linza, bila je pun pogodak jer nije bilo velikih redova i gužvi za obilazak znamenitosti.

Veličanstveno barokno središte grada čiji naziv u prijevodu znači „grad od soli“, odnosi se na njegovu ogromnu tvrđavu koja čuva grad i bijelo zlato iz okolnih rudnika soli. Stari grad zbog svoje očuvanosti, uvršten je 1997. godine na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine i lako se može istražiti pješice. Festival klasične glazbe, najpoznatiji gradski sin Wolfgang Amadeus Mozart i čuveni mjuzikl „The Sound of Music/Moje pjesme moji snovi“ pridonijeli su slavi i popularnosti ovoga područja. Ove godine u Salzburgu se obilježava 60. godišnjica snimanja spomenutog mjuzikla pa je to bila tema našega posjeta ovoj europskoj kulturnoj prijestolnici.

Jeste li znali da se u Salzburgu rodio Josephus Franciscus Mohr, poznat po tekstu božićne pjesme „Tiha noć“ te matematičar i fizičar Christian Andreas Doppler, poznat po Dopplerovom efektu – da promatrana frekvencija vala ovisi o relativnoj brzini izvora i promatrača?!
Barokni dragulj sjeverno od Alpa nazvan „Rimom sjevera“ savjesno brine o svojoj kulturnoj baštini, svojim spomenicima koje u zimskom periodu prekriva kako bi ih zaštitio od vanjskih nepovoljnih utjecaja. Također ovdje nećete vidjeti puknute i oronule fasade i prozore, sve je uredno i čisto, pomno održavano.

Stari je grad relativno malen i skriva pregršt ljepota koje čekaju da ih otkrijete. Dok šetate centrom staroga grada obratite pažnju na nadsvođene prolaze kroz kuće (pasaže) koji povezuju dvije susjedne ulice. Ovakve su kuće tipične za Salzburg, a u prolazima i unutarnjim dvorištima često su se smjestile galerije, restorani i suvenirnice.
Najpoznatija ulica staroga grada je Getreidegasse, prepuna međunarodnih trgovina odjećom, tradicionalnih trgovina, parfumerija, suvenirnica i restorana. Gradski pravilnik nalaže kako točno moraju izgledati reklame, tako da iznad prodavaonica postoje cehovski znakovi i oblici od kovanog željeza koji prikazuju određeni stari obrt.
Dobro je znati kako Salzburg možete razgledati pješice, a od javnog prijevoza možete koristiti autobus i trolejbus.
Preporučam nabavku Salzburg Carda s kojim ćete imati brojne pogodnosti, od besplatnog ulaza u turističke atrakcije i muzeje, do besplatnog korištenja javnog prijevoza, i koji će učiniti vaš odmor jedinstvenim iskustvom.
Znamenitosti koje trebate posjetiti
Stručan vodič Peter Staudinger poveo nas je u obilazak gradom pričajući nam o povijesti i znamenitostima na tečnom hrvatskom jeziku jer je studirao isti pa mu vođenje na našem jeziku dobro dođe kao vježba. A i mene veseli vođena tura na materinjem jeziku od austrijskog vodiča.
Festung Hohensalzburg je dvorac smješten na brdu Festungsberg, dominira gradom, a s vrha se pruža čaroban pogled na sve gradske tornjeve i okolicu. Godine 1077. nadbiskup Gebhard sagradio je tvrđavu, a oko 1500. godine tvrđava je dobila današnji izgled pod nadbiskupom Leonhardom von Keutschachom. Prvotna namjena tvrđave bila je zaštita kneževine i nadbiskupa od neprijateljskih napada. Brojni muzeji nalaze se u tvrđavi. Do ove gradske atrakcije možete doći uspinjačom, koja vozi svakih 10 minuta, ili pješice, za što treba oko 20-ak minuta.
Za sve ljubitelje Mozartove glazbe, nezaobilazno mjesto je DomQuartier Salzburg. Uključuje povijesno središte političke i crkvene moći salzburških knezova-nadbiskupa. Muzejski kompleks koji se sastoji od rezidencije, katedrale i arhiopatije svetog Petra čini barokno srce Salzburga koji je na UNESCO-vom popisu svjetske baštine. Koncerti i glazbena događanja u ovom jedinstvenom prostoru nude vrhunsko iskustvo u povijesnom ambijentu reprezentacijskih dvorana hotela Residenz. Tijekom veljače, ožujka i travnja možete prisustvovati poslijepodnevnom glazbenom koncertu „Spoj s Mozartom“ u državnim prostorijama Residenza u 16 sati, u velebnoj Viteškoj dvorani. Glazbenice Emeline Pierre-Larsen, violina i Emese Wilhelmy, fortepiano, u 45-minutnom koncertu izvele su skladbe - Klavirsku sonatu u A-duru, Sonatu za violinu u E-molu i Adagio u E-duru. Predivan doživljaj i moja preporuka.
Jedna od popularnih znamenitosti dvorac Mirabell s prelijepim vrtovima, mjesto je prožeto intrigantnom poviješću i romantičnim pričama. Princ-Nadbiskup Wolf Dietrich von Raitenau dao je izgraditi palaču Mirabell, izvorno palaču Altenau, 1606. za svoju ljubavnicu Salome Alt i njihovo 15-ero djece. Njegov nasljednik Markus Sittikus preimenovao je dvorac u naziv Mirabell, od talijanskog mirabile „vrijedan divljenja“ i bella „lijepa“. Pod knezom nadbiskupom Franzom Antonom von Harrachom, dvorac je konačno pretvoren u kompleks barokne palače. Sadrži jedno od najljepših baroknih stubišta u Europi, Mramorno stubište i Mramornu dvoranu koja je nekada bila privatna balska dvorana nadbiskupa, a danas je jedno od najpopularnijih mjesta za vjenčanja i koncerte u Salzburgu. Pegasus fontana jedna od najpoznatijih atrakcija u geometrijsko uređenim Mirabell vrtovima, poznata je po sceni iz filma „Moje pjesme, moji snovi“ u kojoj Maria i djeca pjevaju pjesmu “Do-Re-Mi” dok plešu oko nje i koriste stepenice kao glazbenu ljestvicu.

Salzburška katedrala (Salzburger Dom) predivna je barokna katedrala iz 17. stoljeća koja sa svojom moćnom kupolom i dva tornja, ostavlja osebujan i impresivan pečat na gradskoj vizuri. Brojna blaga ove katedrale uključuju brončanu krstionicu s lavovima u podnožju u kojoj su kršteni Wolfgang Amadeus Mozart i Joseph Mohr, zatim impozantne glavne orgulje, vrata katedrale Schneider-Manzella, Mataréa i Manzúa, kao i sedam zvona. Vrata označavaju Vjeru, Ljubav i Nadu, s tim da su srednja vrata za Ljubav nešto veća. Sedam zvona također imaju imena, od Salvator (najveće) do Barbare (najmanje). Pokraj katedrale nalazi se velika „šahovska ploča“ s figurama za igranje s pogledom na tvrđavu Hohensalzburg.

Nadalje, šetajući se trgovima i uličicama ovoga grada koji nas vraća u neka prošla vremena, možete vidjeti i najužu kuću na svijetu te posjetiti delikatesnu trgovinu Café Konditorei Fürst u kojoj možete kušati i kupiti izvornu čokoladnu slasticu „Originalni salzburški Mozartkugel“ u srebrno plavom omotu koju proizvodi obitelj salzburškog slastičara Paula Fürsta prema tradicionalnom receptu iz 1890. godine. Za ovaj popularan proizvod nagrađen je zlatnom medaljom na izložbi u Parizu 1905. godine. Slastica je trebala biti savršeno okrugla, pa je svaki pojedinačni slatkiš bio stavljen na štapić prije nego što je umočen u čokoladu. Tako se radi i dan danas. Ovaj čokoladni specijalitet napravljen je od marcipana, pistacija, nugata od lješnjaka i tamne čokolade. Kuglica košta 2 eura dok one u crvenom omotu koje nisu izvorne koštaju 1,60.
Umjetničko blago koje čuvaju muzeji
Za sve poklonike umjetnosti nema ljepšeg upoznavanja sa zemljom i gradom koji posjećuju od obilazaka muzeja. U sklopu svog putovanja u ovaj impozantan grad, obišla sam nekolicinu. Stoga, krenimo redom.

Museum der Moderne Salzburg/Muzej moderne sastoji se od dvije zgrade. Nova zgrada, koja je otvorena 2004., nalazi se na istaknutom mjestu na Mönchsbergu šezdeset metara iznad starog grada Salzburga, sa širokim panoramskim pogledom i predstavlja suvremenu i modernu umjetnost na jednom od najljepših mjesta u Salzburgu. Godine 2014. nekadašnji vodotoranj iz 1892., građen kao rezervoar za vodu, led i podrum, ponovno je otvoren kao Toranj Amalie Redlich u kojem se nalaze uredi, prostorije za likovno obrazovanje i studio apartman za umjetnike.
Druga lokacija Muzeja, Rupertinum, barokna je stara zgrada s fasadom koja datira iz 17. stoljeća, a predstavlja umjetnost 20. i 21. stoljeća u središtu festivalske četvrti.
Imala sam posebnu čast da me je kroz Muzej na Mönchsbergu proveo direktor istoga Harald Krejci koji je svojim stručnim izlaganjem predstavio prvu sveobuhvatnu izložbu radova britanske umjetnice Rose English na njemačkom govornom području. Do muzeja koji se nalazi na 485 metara nadmorske visine i koji svojim izgledom podsjeća na dvorce iz bajki, možete doći dizalom za svega 30 sekundi.
Za one koje zanima više, Muzej je odgovoran za raznoliku, opsežnu zbirku koja ukupno broji oko 55 000 djela u rasponu od 19. i 20. stoljeća do danas. Od svog osnutka težište ima i na grafičkoj umjetnosti i fotografiji. Uz vlastitu zbirku, Museum der Moderne Salzburg odgovoran je za Saveznu zbirku fotografije, koja se sama sastoji od oko 12.000 naslova. Od 2014. godine Muzeju je povjerena i daljnja istaknuta zbirka: međunarodno orijentirana Zbirka Zaklade Generali, koja sadrži oko 2100 radova u različitim medijima, a čiji je fokus na konceptualnoj umjetnosti, medijskoj umjetnosti i umjetnosti performansa. Jedan od tematskih temelja zbirke Muzeja je ekspresionistička slika ljudskog bića.

Nakon uživanja u hramu suvremene umjetnosti i veličanstvenom panoramskom pogledu, put me odveo do Museum Kunst der Verlorenen Generation/Muzeja Umjetnosti Izgubljene Generacije u samom srcu grada. Posvećen je umjetnosti zaboravljenih umjetnika koji su bili diskriminirani, marginalizirani i progonjeni tijekom nacističke ere. Umjetnici su rođeni na prijelazu stoljeća u tadašnjem Njemačkom Carstvu, Austro-Ugarskoj Monarhiji ili u područjima koja su graničila s Ruskim Carstvom na istoku. Nacionalsocijalistički režim ih je strogo ograničavao u njihovim umjetničkim aktivnostima i prognao ih kao nepoćudne. Zbog toga je većina tih umjetnika uglavnom zaboravljena i nepoznata široj javnosti. Svakako preporučam obilazak ovoga muzeja uz stručno vodstvo Maximiliane Luise Seng zadužene za upravljanje zbirkama i umjetničko obrazovanje koja mi je umjetnost izgubljene generacije približila na veoma interesantan i edukativan način.
Doći u Salzburg, a ne obići rodnu kuću glazbenog genija W. A. Mozarta rođenog 27. siječnja 1756. godine, Mozarts Geburtshaus na broju 9 Getreidegasse u Salzburgu, bio bi veliki propust. Danas je Mozartova rodna kuća jedan od najposjećenijih muzeja u Austriji i nezaobilazno mjesto na kojem trebate biti. Intenzivno žute boje ističe se među ostalim kućama u ulici i svakako već na prvu privlači pozornost. Punih 26 godina, od 1747. nadalje, obitelj je živjela u stanu na trećem katu. Mozart je ovdje proveo djetinjstvo i mladost sa svojim roditeljima Leopoldom i Annom Marijom te sestrom Marijom Annom poznatom pod nadimkom Nannerl. Godine 1773. slijedi preseljenje u Mozartovu rezidenciju na Makartplatzu.

Ovaj bajkoviti muzej koji vas vraća u Mozartovo vrijeme, sadrži svakodnevne unikatne predmete i namještaj iz 18. stoljeća u prostorijama u kojima su nekoć boravili članovi skladateljeve obitelji s brojnim izloženim predmetima uključujući violinu, klavikord, portrete mladoga Mozarta i članova njegove obitelji. Izvorne potvrde, pisma i memorabilije, možete vidjeti u ovoj riznici uspomena važnoj svim ljubiteljima glazbe i povijesti.

Preporuka je pogledati i Mozartovu rezidenciju/Mozart Vohnhaus koju danas vodi Međunarodna zaklada Mozarteum, u kojoj je obitelji Mozart živjela u prostranom ambijentu od 1773. godine. Glazbeni genije ovdje je živio do kraja 1780. godine, kada je zauvijek napustio Salzburg. U prostoru se održavaju razne edukativne izložbe.
Gastro umjetnost prožeta vrhunskim gastro doživljajem
Gdje dobro pojesti i popiti, a još se pri tome i educirati. E to je umijeće koje stanovnici Salzburga veoma dobro cijene.
Slijedi prava poslastica za sve pivoljupke i pivoljupce, ali i one koji će to tek postati nakon čitanja ovoga teksta i posjeta interesantnom Muzeju pive Stiegl-Museum u Salzburgu, u kojem se tradicija susreće s inovacijom.

Na više od 5.000 m², povijest pivovare Stiegl, kao i njezinih bivših i sadašnjih vlasnika, ispričana je u pozadini salzburške vremenske crte. Korišteni su i povijesni izvornici i moderne izložbene tehnike. Obilazak muzeja i proizvodnih pogona pivovare Stiegl, uključuje i kušanje osvježavajućeg piva (čak i po nekoliko puta, ali psttt!).
Najbolje sirovine i istinsko pivarsko umijeće stvaraju izvrsno Stiegl pivo u što ćete se uvjeriti prilikom posjete pivnici Stiegl-Brauwelt u kojoj možete kušati autohtonu hranu pripremljenu po tradiconalnoj recepturi te tako siti i zadovoljni krenuti u obilazak Muzeja.
Pivovara je u obiteljskom vlasništvu od 1492. godine. Pivo se kuhalo u salzburškoj privatnoj pivovari prije nego što je Leonardo da Vinci naslikao svoju Mona Lisu, a Kopernik objavio svoje spise o heliocentričnom pogledu na svijet. Navodno se tajni recept za pivo čuva negdje u Stieglovom muzeju.
Naučila sam puno toga o fascinantnoj povijesti ove pivovare, raznolikosti proizvoda i fazama procesa proizvodnje piva. Živjeli!
A što je najbolje, ulazak u muzej je potpuno besplatan uz Salzburg Card!
Nadalje, uživati u delicijama ovoga podneblja možete u pivovari „Sternbräu“ u centru Salzburga uz vrhunsko pivo i vina. Kuhinju ove salzburške priče o uspjehu iz 1542. godine, uspješno vodi poznati Michael Pratter iz Salzburga.

Ako želite ručati ili večerati u modernom prostoru s divnim pogledom na grad i tvrđavu to možete učiniti u sky restoranu „Cool Mama“ na vrhu hotelskog nebodera. Uz nezaboravne izlaske i zalaske sunca, uživat ćete u spoju modernog i tradicionalnog kulinarskog umijeća i ambijenta. Kušala sam juhu od batata s kokosom. Novo i osvježavajuće iskustvo.
Poseban ugođaj doživjet ćete u Festungsrestaurantu koji se nalazi na tvrđavi Hohensalzburg iz kojega možete uživati u prekrasnom panoramskom pogledu na grad i okolicu.

Na jednoj od najljepših terasa u Salzburgu nalazi se restoran M32 u sklopu zgrade Muzeja moderne umjetnosti u kojem sam prvi put kušala autohtone salzburške noklice (Salzburger nockerl). Ovaj tradicionalan desert serviran s brusnicama i šlagom s borovnicama bio je pravo gastronomsko otkriće.

Ukusno se može pojesti i u pivovari „Imlauer Bräu“ kao i u lokalu „Metzgersteig“ u Starom gradu u kojima ćete uživati u austrijskim jelima pripremljenima sa strašću.

Svakako dok ste u Austriji kušajte Tafelspitz ukusnu govedinu, narezanu na trakice te posluženu uz pržene krumpire i umak od vlasca, zatim Bečki odrezak, te slatko jelo kajzeršmarn (Kaiserschmarrn) ili pak carski drobljenac. Riječ je o desertu na bazi palačinke, koje je ime dobilo po caru Franji Josipu. Poslužuje se sa šećerom u prahu i kompotom od šljiva. Nezaobilazan desert je štrudla od jabuke ili od svježeg sira.
U slast!

Jedinstveno iskustvo u Školi kuhanja Runolist / Edelweiss cooking school
Za sve one manje ili pak više spretne u kulinarskom umijeću, ova radionica kuhanja bit će neponovljivo iskustvo i nezaobilazno mjesto posjeta. Ambijent kamenih zidova u špilji u Mönchsbergu, a u kojoj se nalazi Škola kuhanja, poseban je i topao, pravi domaćinski.
Uz iskusnog chefa Leonarda naučili smo pripremiti prefinu štrudlu od jabuke i izraditi svoje perece. Također, ovdje možete naučiti i pripremati tradicionalne Salzbuške noklice (to ću nadam se iskušati neki idući put!). Dok su se slastice pekle u pećnici, za večeru se poslužila gulaš juha i vegetarijanski ragu od leće.

Vrhunac ovoga zabavnog kuhanja u timovima i pravo otkriće bila je vokalna izvedba studentice solo pjevanja Punyanuch Wattanavinin (Fina) koja radi kao asistentica u Školi kuhanja. Izvela nam je poznate arije i glazbene brojeve, a najveće oduševljenje izazvala je izvedbama iz svjetski popularnog mjuzikla „Moje pjesme, moji snovi“. Savršena večer!
Budući da ove godine Salzburg obilježava 60. obljetnicu snimanja filma „Moje pjesme, moji snovi“ s Julie Andrews u glabnoj ulozi, istražila sam izvorne lokacije na kojima se snimao ovaj svjetski poznati film, a poznato je da su cijeli grad i okolica bili velika pozornica istoga.
Iskusan i strastven u svom poslu vodič Mitch iz Australije i vozač Ivo rođeni Salzburžanin koji korijene vuče iz Lijepe Naše, učinili su ovo iskustvo posebnim da i ako niste pogledali ovaj svjetski poznati film to ćete učiniti prvom prilikom nakon povratka u vaše domove.

Na turi sam posjetila izvorna mjesta snimanja iz filma: vrtove Mirabell i Pegazovu fontanu (scena plesa s Marijom i djecom), dvorac Leopoldskron (u filmu kuća u kojoj je živjela obitelj), palaču Hellbrunn (scene pjevanja), baziliku Mondsee (scena vjenčanja)...
U planu je i otvorenje novoga muzeja pod nazivom “Zvuk glazbe Salzburg“ koji bi se trebao otvoriti u Hellbrunnu 2026. godine. Ne sumjnjam da će biti iznimno posjećen.
Dvorac Leopoldskron
Dvorac Leopoldskron, izgrađen 1736. godine i okružen parkom od sedam hektara, nalazi se na malom jezercu s prekrasnim pogledom na planine i tvrđavu Hohensalzburg. U privatnom je vlasništvu Salzburg Globala te je isključivo za goste hotela i sudionike seminara i događanja.

Nije otvoren za javnost, pa sam se osjećala privilegiranom što sam bila odabrana i što mi je pružena mogućnost razgleda ovoga kultnog povijesnog mjesta u kojem svaki detalj priča svoju priču. Iskusna Rosmarie Listmaier vodila nas je stazama prošlosti ovoga baroknog dragulja Salzburga.
Malo o povijesti dvorca. Max Reinhardt kupio je dvorac 1918. godine, te je s Hugom von Hofmannsthalom i Richardom Straussom, utemeljio Salzburški festival. Od 1965. godine dvorac Leopoldskron poznat je daleko izvan granica Austrije kao izvorno mjesto snimanja svjetski poznatog filma “Moje pjesme, moji snovi“.
Oduševljena ovim mjestom, ne iznenađuje me da je pokojni modni dizajner svjetskoga glasa Karl Lagerfeld 2014. godine pretvorio ovaj impresivan dvorac u raskošnu Chanelovu modnu pistu.
Hvala Sheraton Grand Hotelu Salzbug na gostoprimstvu i ugodnom boravku tijekom tri večeri provedene u samom srcu grada. Izvrsna lokacija, usluga i udobnost istoga učinit će vaš boravak nezaboravnim. Do hotela nalazi se javni gradski bazen.
Hvala Andrei Minnich iz Turističke zajednice Grada Salzburga na gostoprimstvu prilikom posjete Salzburgu, Sandri Piro, iskusnom i savjesnom vozaču Mateju, te svima koji su nas ugostili na ovom predivnom putovanju.
Salzburg ima još skrivenih bisera koje treba otkriti i predivnu okolicu koju treba istražiti. Ova ljubav na prvi pogled vjerujem bit će trajna i vječno zapamćena.
Dragi čitatelji, vjerujem da sam vas zainteresirala svojim tekstom za posjet ovom čarobnom gradu koji će vas, nadam se, zaintrigirati i oduševiti kao i mene i da ćete se u njega zaljubiti na prvi posjet.
Tekst i fotografije: Sandra Brambilla
Comments