Moda je u sociološkom, kulturnom i povijesnom smislu iznimno značajna grana industrije, a njena je širina dozvolila da u sebe implementira i druge značajne grane primijenjene umjetnosti poput modnog ili grafičkog dizajna. Zahvaljujući modnom dizajnu, funkcionalnost i estetika odjevnih predmeta dostigli su visok nivo, što modu svrstava u najatraktivnije sfere dizajna.
Četvrtak, 26. rujna je na Zagreb Design Weeku posvećen upravo modi, odnosno modnom dizajnu. Očekuju nas brojne izložbe, modna revija, radionica botaničkog ekoprinta na svili, ali i jedan hvaljen dokumentarac.
Bila je učiteljica i samouka dizajnerica prije nego što je upoznala Malcolma McLarena, budućeg menadžera punk benda Sex Pistols… ostalo je povijest, ispričana u dokumentarcu redateljice Hannah Summer, Vivienne Westwood — God Save the Queen. Prozvana „majkom punka“, Vivienne je dizajnirala odjevne kombinacije Sex Pistolsa i tako pomogla oblikovati estetiku cijelog punk rock pokreta. Vivienne uz Malcolma McLarena 1981. debitira na Tjednu mode u Londonu, a iako je ostavila trajan trag u modnom svijetu i kulturi općenito, uvijek je imala „političku agendu“. Za svoju je odjeću voljela reći da ima „priču, identitet, karakter i svrhu“.Dokumentarac Vivienne Westwood — God Save the Queen prikazivat će se u 18 sati.
Očekuju nas i dvije izložbe studenata Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i to izložba najuspješnijih radova pet radionica na temu biomaterijala održanih u 2023. „Biomaterijali i digitalna fabrikacija“ i izložba koja dokumentira modnu reviju diplomskih radova studenata TTF-a, DIPMOD.
U današnjem svijetu koji teži inovativnosti, održivosti i odgovornosti, a koji se istovremeno guši u negativnim učincima napretka, otpadu i zagađenju, biomaterijali su postali središnji element revolucije i kritičan čimbenik u transformaciji tekstilne industrije i dizajna tekstila. Sposobnost pretvorbe običnog organskog otpada u vrijedan materijal otvara vrata inovacijama, održivosti i estetskoj ekspresiji. Izložbom „Biomaterijali i digitalna fabrikacija“ podržava se drugačiji način razmišljanja, onaj koji stvara društvo s cirkularnim pristupom - u kojem proizvodnja materijala ne oštećuje, već obnavlja prirodne sustave. DIPMOD je pak tvorenica od dviju riječi - diplomirani i modni dizajner/ica. Riječ je o izložbi koja dokumentira modnu reviju diplomskih radova deset studentica Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a koji su nastali u sklopu dva semestralna zadatka — „fragmenti“ i „diverzija“.
U studijima Jadran filma očekuje nas i „The Sustainable Challenge 2022: Fashion for body diversity“, izložba El Foment de les Arts, Disseny Hub Barcelona i Design Manchestera kojom se predstavlja projekt The Sustainable Challenge posvećen održivoj modnoj industriji. Izložba je organizirana u suradnji s Predstavništvom Vlade Katalonije u jugoistočnoj Europi. Projekt će predstaviti predavanjem u 19 sati, Gemma Esteban Alert, iz odjela za projekte FAD-a.
Inicijativa promiče modu kao alat koji olakšava društvenu uključenost, budući da su odjevni predmeti namijenjeni prilagođavanju svim tijelima, a ne obrnuto. Izložba će predstaviti šest projekata proizašlih iz maratona modnog dizajna koji se 2022. održao u Disseny Hub Barcelona.
Vrhunac „modnog dana“ sigurno će biti modna revija na kojoj će svoj dizajn predstaviti pet modnih dizajnera, odnosno brendova: SALICULA, SSYYNN, Vicko Racetin, VIRAGO i VLAAZ.
SALICULA, modni brend kojem su primarni fokus upcycling tehnike, a koji je osnovala akademska slikarica i dizajnerica Nika Vrbica s idejom vodiljom da je moda umjetnost, predstavlja nam kolekciju za jesen-zimu 2024 „Painting the Ethereal“ Riječ je o eklektičnom spoju vizualnih umjetnosti i promišljanja o održivosti. Brend SSYYNN, nastao u XD dizajnerskom centru čine Ksenija Vrbanić, Deni Horvatić, Filip Vajda i Matija Bajc uz potporu XD dizajn tima. Naziv brenda SSYYNN proizlazi iz pojma „sinonim“, a sinonime pronalazi u arhivi modne marke XENIA DESIGN koju doživljava kao „bogati rječnik iz kojega se stvara novi modni jezik“ SSYYNN odbacuje prekomjernu proizvodnju i koristi „deadstock“ materijale XD kolekcija, što je od velike važnosti za oba brenda. Kolekcija „Traumatique“, mladog i višestruko nagrađivanog modnog dizajnera Vicka Racetina rezultat je istraživanja odjeće, estetskih obilježja i modnih trendova u Hrvatskoj 1990-ih. Ova kolekcija predstavlja suvremen zaokret tradicionalnim siluetama i oblicima dok Racetin zaranja u svoja sjećanja i traume iz djetinjstva u pokušaju njihova prevladavanja. Modni brend VIRAGO bavi se proizvodnjom „premium“ odjeće i modnih dodataka. Na Zagreb Design Weeku brend se predstavlja s nekoliko komada iz dvije kolekcije Barbare Janković „Coming Undone“ i „Far Off“. Kolekcija „Coming Undone“ istražuje koncept fizičkog i mentalnog oslobađanja kroz opuštene siluete, a „Far Off“ kolekcija inspirirana je širenjem vidokruga i osobnim pronalaskom puta. VLAAZ se na Zagreb Design Weeku modnom revijom predstavlja po treći put. Lana Ćirić je kreatorica ovog brenda koji, i kao sama dizajnerica, odiše duhom šušura europskih metropola i, istovremeno, tihe prirode.
Na radionici „Botanički ekoprint na svilu“ Silvije Kranjec Gajić upoznat ćete se s raznolikim biljem i cvijećem te naučiti kako prenijeti njihove šarolike uzorke i boje na tkaninu — potpuno prirodno. Uz stručno vodstvo dobit ćete priliku okušati se u novoj kreativnoj vještini- bojanju i ekoprintanju tkanine biljkama, a dizajnirat ćete i obojiti svoju jedinstvenu svilenu maramu. Cijena radionice je 30€, a prijave se zapriomaju e-mailom na silvia@studio-own.hr
Dan završava koncertom Ki klopa u 21 sat.
Zagreb Design Week, održat će se u Jadran filmu 25. – 29. rujna.
Ulaz na ZGDW je slobodan. Više informacija na stranici: http://zagrebdesignweek.com/
Comments