Izložba Boje i oblici u staklu i keramici otvorila se 5. studenog 2024. u 18:30 sati u Galeriji specijalne policije, Trg žrtava fašizma 1.
Ova izložba predstavlja umjetnički rad dviju dugogodišnjih prijateljica, Irene Poje-Oxenham i Laure Rainbow, čiji su se životi i kreativni putevi isprepletali kroz više desetljeća. Obje su živjele i stvarale u Velikoj Britaniji, udane su za Engleze, a ljubav prema umjetnosti, staklu i keramici sada ih ponovno spaja u zajedničkoj izložbi koja slavi prirodu, boju i formu.
O autoricama:
Laura Rainbow poznata je po svojim unikatnim Pticama sreće, koje izrađuje tehnikom rakua – drevne japanske metode obrade gline koja uključuje četiri prirodna elementa: zemlju, vatru, zrak i vodu. Svaka ptica ima svoje ime, karakter i priču, simbolizirajući ljudsku povezanost s prirodom.
Irena Poje-Oxenham stvara staklene predmete tehnikom fuzije, u kojoj staklo prelazi talište na 900°C. Irenine kreacije, koje uključuju nakit, slike, zdjele i vaze, obilježene su bogatstvom boje i svjetlosti. Rukom rađeni motivi pejzaža, cvjetnih buketa i geometrijskih formi prenose istovremeno suptilnu eleganciju i spiritualnu dimenziju.
Detalji izložbe:
Naziv izložbe: Boje i oblici u staklu i keramici
Autorice: Irena Poje-Oxenham i Laura Rainbow
Datum otvaranja: 5. studeni 2024. u 18:30 sati
Trajanje: Do 11. studenog 2024.
Lokacija: Galerija specijalne policije, Trg žrtava fašizma 1
Radno vrijeme: Ponedjeljak – petak, 9-15 sati
Ulaz: slobodan
Na otvorenju je kustosica Sanda Stanaćev Bajzek održala uvodno obraćanje. Radovi Laure i Irene odražavaju njihovu ljubav prema prirodnim elementima i istraživački duh. Dok Laura kroz keramiku istražuje afektivna i emocionalna stanja povezanosti s prirodom, Irena kroz staklo pronalazi novu dimenziju slobode u bojama i svjetlosti. Svaki komad, bilo da je riječ o keramičkim pticama ili staklenim pejzažima, nosi unikatnu energiju, oživljavajući stoljetne umjetničke tradicije kroz moderne tehnike i osobne umjetničke vizije.
Kustosica Sanda Stanaćev Bajzek o izložbi Boje i oblici u staklu i keramici
Irena Poje Oxenham i Laura Rainbow, dvije umjetnice, prijateljice i suradnice ujedinile su svoje stvaralačke snage u zajedničkoj izložbi koja ljepotom kolora i raznolikošću obličja svjedoči o neizmjernoj potentnosti drevnih oblikovnih medija - gline i stakla. Ujedinjuju ih motivi kojima je ishodište u prirodi. U bogatstvu flore i faune, u simbolici njihovih obličja i kolora, u prisutnosti esencije prirode koja sve prožima.
Nova izložba i novo je istraživačko putovanje na koje su krenule zajedno, no kao posve samosvojne osobnosti. Jer ono što ih ujedinjuje istovremeno ih i razdvaja: materija kao polazište, igra strukturama, vrsnost izrade, značenja kolora, gradnja osnovnom morfologijom – krugom/kuglom, odnosno četverokutom, kompaktna forma Laurine keramo-skulpture, odnosno transparentna Irenina staklena slika. Irenin muški – aktivan sunčev princip, a Laurin ženski – pasivan, mjesečev princip.
Težište na vizualnom dojmu svjetlosnih refleksija o staklene površine Ireninih umjetničkih komada, nasuprot primarnom taktilnom doživljaju oblih glinenih formi Laure Rainbow. Njezinih Ptica sreće koje izrađuje u japanskoj raku tehnici obrade gline, koju uz prirodnost krasi i snažna simbolika utjelovljena u četiri elementa prirode - zemlji vatri, zraku i vodi. Otkrivajući u zemljanoj materiji vlastita afektivna i emocionalna stanja, Laura svojim glavnim motivom apelira na našu međusobnu povezanost, na sudbinsku isprepletenost ljudi i prirode, materije i duha.
Na čovjekovu iskonsku žudnju za slobodom i srećom, koje gotovo u svim kulturama utjelovljuje upravo ptica. U Laure transponirana u motiv novih značenja, negdje između osobne percepcije i njegove esencijalne forme kao simbola i arhetipskog znaka, kojeg i doslovno ucrtava u tijela svojih čudesnih letača, kreirajući nove odnose i uloge, pojačavajući njihovu simboličnost i bojom, ili je smještajući na glavu fino oblikovane biste, kako bi stapanjem ljudskog i ptičjeg tijela još jednom naglasila važnost čovjekove sinergije s prirodom. A svaka Laurina ptica je jedinstvena, svaka ima svoje ime, svoj karakter i priču. Neponovljivost koju jasno iščitavamo iz staklenih formi Irene Poje Oxenham. Pod njenim rukama one nastaju tehnikom fuzije - procesom spajanja komada stakla na visokoj temperaturi iznad 900°C. Tehnikom u kojoj je svaki rađeni rez i potez boje ručno napravljen i nikada identičan. Irena uživa u potencijalu koje joj pruža stvaranje u staklu.
U odabirima raznih tekstura, u kontrastima oblika i boja, u kombinacijama figuracije i apstrakcije, u zasićenosti površine kolorima ili pak u askezi crno-bijelih formi kojima ističe vlastitu tehničku umješnost sljubljivanjem tekućeg stakla amalgam tehnikom. U raznolikosti finalne forme - u staklenim slikama, tanjurima, vazama i zdjelama, staklenim buketima. U njima dominira boja koja opredmećena svjetlom kao determiniranim materijalom daje Ireninim staklenim objektima nova značenja, neku spiritualnu metaforičnost, začudni svjetlosni i vizualni užitak kojeg potpomaže transmisija svjetlosti preko same kolorirane tvari.
Obrada stakla u Ireninim rukama nadilazi tako čistu zanatsku umješnost i primijenjenu dekorativnost te postaje malo umjetničko djelo. A ono se u Irene Poje Oxenham kao i u Laure Rainbow reflektira u svakom djeliću njihova djela, svjedočeći slobodu i neopterećenost diktatima likovnih trendova i vjeru u vlastiti umjetnički dar.
Foto: Press
Comentarios